Pilatesovy principy
Jako každá hra má svá pravidla, tak i tento cvičební systém má své základní stavební kameny, které položil jeho tvůrce.
PILATESOVA METODA je založena na důležitých principech. Pokud jsou prováděna s vědomím těchto principů, získá cvičení daleko větší význam a efektivitu. Všechny principy existují v každém cviku současně.
Koncentrace (CONCENTRATION) – Považuje se za jeden z hlavních pilířů PILATESOVY METODY. Ten, kdo se koncentruje a zapomíná na vnější svět, dokáže se lépe pohybovat, lépe si udrží pozornost a snadněji se uvolňuje. Buďte přítomni. Zapomeňte na všechno. Dávejte pozor, buďte uvědomělí a zaměřte se na to, co děláte.
Dýchání (BREATHING) – Většina lidí při dýchání využívá pouze 50% kapacity svých plic. Naše dýchání je povrchové, krátké a často probíhá pouze v horní části hrudníku. Na základě takového dýchání je naše tělo nedostatečně zásobováno kyslíkem. Důsledkem je špatná koncentrace, bolesti hlavy nebo napětí šíje. Dech spojuje mysl a tělo. Dýcháme samozřejmě automaticky, ale při cvičení PILATESOVY METODY se naučíme dýchat lépe. Nezadržujte dech, pokud nastane těžká situace. Udržujte rytmus dechu a uvidíte, jak to pomáhá pohybu – hluboké, plné nádechy nosem, výdechy ústy.
Stabilita – rovnováha (BALANCE) - Všichni se podivují, co dělá z PILATESOVY METODY tak skvělou rehabilitační metodu. Velký podíl na tom má využívání myšlenky stability trupu, která je klíčová pro zdraví páteře. To že páteř zůstává v klidu, zatímco pohybujete rukama a nohama , vyžaduje stabilní trup, což zajišťují hlavně břišní svaly.
Aktivní centrální pletenec (POWERHOUSE, CENTERING) – Centrální pletenec tvoří čtyři základní anatomické struktury: hluboký příčný sval břicha, rozeklané svaly páteře, bránice a svaly pánevního dna. V důsledku slabého centrálního pletence se časem vyvine nestabilita pásové části páteře, která je zdrojem funkčních blokád, svalových spazmů. Poruch plotýnek a nejrůznějších bolestí v oblasti zad a kříže.Všechna cvičení jsou prováděna se zapojením hlubokých břišních svalů, abychom zajistili správné centrování. Většina Pilatesových cviků se zaměřuje na rozvoj síly břišních svalů ať přímo nebo nepřímo. Nikdy nezapomeňte aktivovat centrální pletenec, dokonce i když provádíte cvičení zapměřené na posílení paží.
Zapojování hlubokých břišních svalů si ukážeme ještě před zahájením samotného cvičení. Pokud vaše centrum není úplně zapojeno a stabilizováno, nikdy nemůžete postoupit k obtížnější úrovni cvičení. To je jeden z mimořádných znaků, které najdeme pouze u cvičení PILATESOVY METODY.
Kontrola, důslednost (CONTROL) – J.H.Pilates zpočátku nazval svojí metodu „kontrologií“. Mysl kontroluje, řídí všechny svaly během cvičení. Všechny Pilatesovy cviky mají přesně definovány, kdy a kde má tělo být, úhel nohou, umístění loktů, hlavy a krku a dopkonce co mají dělat prsty. Tento druh přesnost se projeví v celém vašem dalším životě. Pokud trpíte bolestmi v důsledku špatného držíní těla a špatných pohybových návyků o kterých nemáte ani ponětí a absolvujete lekce s vyškoleným instruktorem PILATESOVY METODY, budete mile překvapeni, jak rychle nově nabyté uvědomění si těla může způsobit jeho pozitivní změny. Nechte se kontrolovat a kontrolujte se sami.
Plynulost pohybu ( FLOWING MOTION) – Dynamicky plynulé, netrhané a volné pohyby odlišují PILATESOVU METODU od jiných koncepcí cvičení. Rytmus dýchání a rytmus pohybů se přitom vzájemně doplňují. Při cvičení se pohyb v jednotlivých pozicích nezastavuje a nedrží, ale místo toho plynule přechází z jednoho pohybu k druhému. Z tohoto pohledu je PILATESOVA METODA spíše jako tanec.Zatímco cvičíte, pohybujete se plynule a svobodně a pohyb dokončíte kontrolovaně a přesně.takovýto způsob pohybu přináší pružnost kloubům a svalům a tělo se učí protahovat a pohybovat se v pomalém tempu.
Opozice (OPOSITION) – Každý sval v těle má svého protivníka. Další sval, který vykonává opačný pohyb. Tyto dva proti sobě jdoucí svaly se nazývají agonisté a antagonisté. Agonista je sval, který právě vykonává práci, antagonista je sval, který mu v jeho činnosti brání. Jestliže je agonista stažená a zkrácený, antagonista je slaby a povolený nebo není schopen plné kontrakce. Pokud se divíte, že nejste schopni natáhnout nohy, když sedíte, je to proto, že vaše svaly na zadních stranách stehen tzv. hemstringy jsou zkrácené. Čtyřhlavý sval stehenní ( kvadriceps) nohu natahuje, ale pokud jsou hamstringy zkrácené, musí kvadriceps vykonat mnohem více práce, aby nohu natáhl.
Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Protože brzy přijdou dnové, kdy to bude daleko horší – budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci.
J.Werich
Pilates není o talentu, Pilates je o vůli. Já :-))
Vytvořeno službou Webnode